Dzisiaj krótko przedstawię plugin stworzony na potrzeby jednej z naszych realizacji - autorskie narzędzie do zarządzania rozkładami jazdy komunikacji miejskiej.
Najważniejszym elementem strony internetowej MUK w Zgierzu jest rozkład jazdy. Podczas rozmów na temat realizacji pracy szybko ustaliliśmy, że to kluczowa do rozwiązania i implementacji kwestia. Dotychczasowa strona wykonana w starszej technologii nie zapewniała wygody obsługi, wsparcia dla urządzeń mobilnych, nawet na komputerach niektóre części rozkładów wyświetlały się błędnie np. były ucięte. Korzystanie z rozkładów poszczególnych linii było mocno utrudnione, a użytkownicy zgłaszali sporo problemów.
Solidny fundament, sprawne zarządzanie
Dzięki wykorzystaniu technologii javascript/react przygotowaliśmy autorską funkcjonalność służącą do obsługi rozkładów jazdy wraz z warstwą prezentacyjną. Stworzony został panel zarządzania, dzięki któremu możliwe jest zbudowanie rozkładu jazdy dla dowolnej liczby linii komunikacyjnych na podstawie danych wejściowych m. in. siatki przystanków, startowych godzin odjazdów oraz czasów przejazdu między przystankami w wielu wariantach.
Zaletą naszego rozwiązania jest to, że dzięki wprowadzeniu danych startowych można wygenerować całe rozkłady jazdy dla wszystkich linii, a następnie wyświetlać je użytkownikom w przystępnej formie. Jeżeli usługodawca komunikacyjny nie ma możliwości importu rozkładów do swojego systemu obsługującego stronę WWW, to nasze rozwiązanie może znakomicie wpłynąć na szybkość pracy i dać nowe możliwości sprawnego zarządzania rozkładami jazdy.
Administrator ma możliwość szybkiej edycji parametrów dzięki czemu łatwo daje się aktualizować rozkłady w razie potrzeby – np. dodanie/usunięcie przystanku, zmiana trasy, zmiana czasu przejazdu, zmiana godzin odjazdu. Inna możliwość to opcja importu danych z zewnętrznych źródeł np. import listy przystanków.
Wielu użytkowników, wiele urządzeń
Użytkownik oglądając rozkład jazdy ma możliwość wyboru linii, dla której istnieją opcje – dzień roboczy / sobota / niedziela i święta, a także wskazanie kierunku jazdy. Dzięki przyciskom użytkownik w łatwy sposób wskazać może pożądane właściwości dla rozkładu, a następnie odczytać godziny odjazdu z wybranego przystanku. Czasy przejazdu domyślnie podane są od krańcówki do krańcówki, jednak po wskazaniu danego przystanku czasy te przeliczają się „od zera” licząc od wskazania. Dzięki temu od razu widzimy ile zajmie podróż od konkretnego miejsca na trasie.
screen
Istotne jest, iż użytkownik poruszając się po rozkładzie jazdy danej linii nie musi przeładowywać strony w przeglądarce – wszystkie przełączenia i przeliczenia odbywają się w locie. Zróżnicowany został widok rozkładu w zależności od urządzenia. W przypadku urządzeń mobilnych zastosowaliśmy dodatkowe listy rozwijane przy wyborze przystanku, tak aby zwiększyć ergonomię korzystania z rozkładu i zmieścić odpowiednio więcej informacji na ekranie.
Nieustanny rozwój aplikacji
Planujemy rozwój aplikacji o kolejne funkcjonalności. Pracujemy nad takimi funkcjami jak integracja rozkładu z mapami online oraz geolokalizacją. Nasze rozwiązanie sprawdzi się doskonale u operatorów komunikacji miejskiej, którzy nie posiadają zintegrowanych systemów generowania rozkładów jazdy, ani możliwości importu plików z rozkładami na swoje strony lub chcą uruchomić nowe serwisy internetowe prezentujące rozkłady jazdy i poszukują sposobu na łatwe wprowadzenie danych i zarządzanie nimi. Aplikacja posiada szerokie możliwości dostosowania pod kątem konkretnych potrzeb – także warstwy prezentacyjnej.
Dowiedz się więcej
Zainteresowanych powyższym rozwiązaniem zapraszamy do kontaktu – bok@infinityloop.pl lub poprzez profil na Facebook – www.facebook.com/infinitylooppl , gdzie przekazujemy aktualne informacje dotyczące naszej pracy i nie tylko.
Rozpowszechnianie tej treści jest dopuszczalne z podaniem autora i źródła lub poprzez udostępnienie odnośnika do strony WWW.